Már késő, vagy még ráérünk – avagy az ERP verzióváltási dilemmák
Öt évvel ezelőtt a régi Computerworld felületén Kulcsár Alexandra elsőként írt arról, hogy mi a hazai TOP 400 cég közös kihívása. Azóta egyre több cikk születik a témában, mégis a vállalati döntéshozók jelentős része továbbra is úgy viselkedik, mintha nem lenne holnap.
Miért olyan izgalmas ez a kérdés?
Az Európai Unión belül nálunk az egyik legalacsonyabb az ERP megoldást használó vállalatok száma. Emiatt akár azt is gondolhatnánk, hogy ez marginális kérdés. Azonban a közép- és nagyvállalati szektor legtöbb cége főként nemzetközi ERP megoldást használ. A legnagyobb cégek többsége olyan, külföldi integrált rendszergyártók termékekeit használják, mint az SAP régi R3-ja, a Microsoft Navisionje vagy Axaptája, valamint a TIER-2 kategóriába sorolt svéd IFS megoldása, az IFS Applications nevű termék. A gyártók azonban – még akkor is, ha az adott ügyfél fizet a törvényi követésért és a hibajavításért – nem vállalnak a végtelenségig garanciát arra, hogy az adott lokalizált verzión minden törvényi követést megoldjanak. Az újabb és újabb verziók megjelenésével egyszerűen nem tudják fenntartható módon a régiekben is a szükséges módosításokat eszközölni. Jellemzően van egy lejárati időpont, ami után már nem biztosítják ezt a szolgáltatást.
A régi SAP verziókra a gyártó először 2025-ig, majd kitolva a dátumot 2027-ig vállalja ezt, ami a Microsoft régi Navision és Axapta rendszereire, valamint a régebbi telepítésű IFS Applications megoldásokra csupán 2023 év végéig volt érvényes.
Persze, lesznek olyan partnerek, akik hajlandóak ezt követően is életben tartani a régi rendszereket, de az is szinte biztos, hogy nem ugyanannyiba fog kerülni. A hazai törvényalkotási trendeket figyelembe véve biztosan évente legalább 2-3 komoly fejlesztésre szükség lesz – egyedi áron.
Piaci információk alapján a hazai SAP és Microsoft felhasználó cégek alig 10-20 százaléka állt még csak át az új, jellemzően inkább felhő alapú megoldások használatára. A hazai gazdaság megtorpanása mindig lekövethető az informatikai költésekben is, ilyenkor sok cég kivár a nagyobb beruházásokkal. Sokan abban bíznak, hogy majd másokon tanulják meg a hazai megoldásszállítók az új verziókat, és náluk már kevesebb lesz a probléma. Nyilván ez egy ideig jogos előny tud lenni, de az időkeretet vizsgálva ezen már túl vagyunk.
A cikk tovább folytatódik, a teljes írás a ComputerTrends oldalán található!